سوالات متداول

اساسا مادربرد های صنعتی بخشی ازقطعات الکترونیکی یک دستگاه را بوده و جزو قطعات آن محسوب می شوند. به عبارت دیگر، گرچه مادربرد های صنعتی را می توان یک رایانه کوچک قلمداد کرد، اما در واقع ویژگی امکان الحاق این نوع از مادربردها به دستگاه ها و محصولات دیگر، از جمله اصلی ترین دلایل پیدایش آنها شمرده می شود. از این رو اندازه و شکل برد یکی از اصلی ترین فاکتورهای انتخاب یک مادربرد صنعتی است. به بیان دیگر کوچک بودن و گاها نسبت طول و عرض این محصولات در امکان استفاه و کابرد های آنها تعیین کننده است. بنابر این اولین نکته ای که در انتخاب مادربرد صنعتی باید به آن توجه کنید، اندازه و شکل آن است تا با فضایی است که در دستگاه یا محصول خود برای آن در نظر گرفته اید انطباق داشته باشد.

مادربردهای صنعتی بیتیلیوم با گارانتی باناتیس در اندازه های نوک (10*10 سانت)، نانو (12*12 سانت)، 3.5 اینچ (14*10 سانت)، 4 اینچ (12*14 سانت)،  مینی (17*17 سانت) وابعاد بزرگتر عرضه می شوند.

آنچه که هنگام انتخاب مادربرد صنعتی در درجه دوم اهمیت قرار دارد، پرت ها و رابط های و تعداد آنهاست. اصولا هر مادربرد یا قطعه الکترونیکی دیگری برای قرارگرفتن در اختیار کاربر و تبادل داده های مختلف نیاز به پرت ها و درگاه ها و رابط های مختلفی دارند. برای مثال برای کنترل سخت افزارهای مختلف و تبادل اطلاعات خروجی سخت افزارها عموما از پرت های سریال و برای انتقال داده های تصویری از پرت های تصویری مانند VGA استفاده می شود.

گاها کاربر به دلایل مختلف به تعداد بیشتری از این درگاه ها نیاز دارد. برای مثال در سیستم های امنیت شبکه به حداقل 4 تا 8 پرت شبکه RJ45  یا همان LAN نیاز است. یا در ساخت انواع کیوسک سفارشگیری و فروشگاهی مادربرد هایی با دو پرت شبکه که یکی برای اتصال به دستگاه پوز بانکی و دیگری برای اتصال بارکد خواد به کار گرفته می شود نیاز است. در اتوماسیون صنعتی نیز معمولا پرتهای کام COM  یا همان سریال به تعداد دو تا 6 عدد بعضا مورد استفاده قرار می گیرند. شایان ذکر  است، گرچه میتوان با افزودن رابط چند درگاهه مانند هاب برای USB یا پرت شبکه و سایر پرتها و یا استفاده  از آداپتور ها و تبدیل ها به شکل موازی تعداد پرتهای دردسترس را در خروجی مادربرد صنعتی مدیریت نمود، لکن افزودن یک قطعه جدید مانند هاب یا آداپتور علاوه بر تحمیل هزینه های مازاد، بدلیل عموما غیرصنعتی بود این تجهیزات، کل چرخه را آسیب پذیر نموده و احتمال قطع و توقف عملکرد سیستم را افزایش می دهند. در عین حال عملکرد آنها هرگز به دقت و روانی پرت های تعبیه شده روی  برد نخواهد بود.

انواع پرت های معمولی که در مادربرد های صنعتی در دسترس هستند عبارتند از:

RS232/RS485/RS422/USB2.0/USB3.0/VGA/HDMI/DVI/LAN/Audio in-out /LVDS/PCIe

همگی این پرت ها در انواع مختلف و به شکل پین هدر یا به شکل سوکت استاندارد در مادربردهای صنعتی بسته به نیاز قابل ارائه هستند.

مادربردهای صنعتی با دارا بودن پرت شبکه، قابلیت اتصال به مودم وای فای از طریق پی سی آی اکسپرس و نیز قابلیت دریافت سیم کارت برای اتصال به شبکه های تلفن همراه، تمامی نیازهای کابران را مرتفع می نمایند.

مادربردهای نیمه صنعتی در بازه دمایی بین منهای 10 تا مثبت 55 درجه عمل می کنند. مادربردهای صنعتی امام دمایی بین منهای 20 تا مثبت 70 درجه را تاب آورده و بدون ایراد به عملکرد خود ادامه می دهند.

سوالات خود را از ما بپرسید